Nasza Sokółka

miasto wielu kultur

Rewelacyjne znalezisko w Trzciance

Tysiąc lat temu w Trzciance miejscowi posiadali w dobytku arabskie monety. Właśnie arabskie dirhamy to rewelacja wykopalisk prowadzonych w tej wiosce.
Podlascy archeolodzy od dwóch tygodni kopią na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska w Trzciance (gmina Janów, powiat Sokółka). Darń i pierwsze warstwy ziemi zdejmowali w strugach deszczu – na początku badań pogoda bardzo utrudniała pracę. Do tej pory znaleźli już 121 zabytków: elementy broni i przedmioty codziennego użytku (naczynia, szpile spiralnie skręcone, dwie żelazne igły, kluczyk do szkatułki, krzesiwo), nie licząc fragmentów kości i ceramiki.


O ile są to dość powszechne znaleziska, o tyle dirhamy są prawdziwą sensacją. Świadczą o rozległych kontaktach handlowych i sporej majętności mieszkańców grodu.

– Znaleziska zmieniają obraz postrzegania funkcji grodów na nie do końca rozpoznanych szlakach handlowych na odcinku biebrzańskim – mówi Urszula Stankiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego. – Wydawałoby się, że takie grodziska nie odgrywały zbyt wielkiej funkcji, a tymczasem, to co kryje ziemia w Trzciance, wskazuje na prężną działalność grodu. Nowością jest też odkrycie, że grodzisko najprawdopodobniej funkcjonowało już w IX w. To aż o dwa wieki wcześniej, niż generalnie datowane są podlaskie grodziska!

– Wczesnośredniowieczny gród działał prawdopodobnie do końca XI w., kiedy to ktoś go napadł i spalił. Atak był zmasowany i nagły. Mieszkańcy chyba zostali zaskoczeni, widać próby ucieczki, kierowali się na południowy wschód grodu, w stronę rzeki – opowiada Urszula Stankiewicz. – Pozostawiona broń wskazuje, że atakującymi byli ludzie północy, o mieszkańcach zaś możemy powiedzieć, że najpewniej byli Słowianami. Prawdopodobnie ostrzelono ich strzałami, o czym świadczy wielka ilość znalezionych w ziemi grotów strzał do łuku najrozmaitszych w kształcie. To też potwierdza wczesnośredniowieczną – sprzed XII w. – genezę grodziska, bo potem do użytku wchodzi kusza.

Znalezisko w Trzciance otwiera nowy rozdział w badaniu podlaskich ziem. – Są bogate historycznie – we wczesnym średniowieczu to już, jak widać, nie tylko rozległa puszcza, ale i prężnie działające osadnictwo. Właściciele dirhamów byli raczej ludźmi majętnymi. Musieli mieć coś ciekawego na zbyciu, by je otrzymać i przerobić np. na zawieszki – ocenia Stankiewicz. Ostatni raz takie arabskie monety znaleziono przypadkowo w 1945 r. w tzw. skarbie w Klukowiczach (gm. Nurzec Stacja). Jako że wtedy Muzeum Podlaskie jeszcze nie istniało – dirhamy trafiły do muzeum w Łodzi. Te z Trzcianki będą więc pierwszymi w kolekcji naszego muzeum i znalezionymi na terenie Podlasia

Badania archeologiczne w Trzciance finansuje urząd marszałkowski.
Monika Żmijewska
http://miasta.gazeta.pl/bialystok/1,35235,4329942.html?nltxx=1077692&nltdt=2007-07-21-02-06

Reklamy

One response to “Rewelacyjne znalezisko w Trzciance

  1. rw 10 sierpnia 2007 o 20:11

    Odkrycie stanowi materialne uzupełnienie świadectw pisanych przez arabskiego kupca Ibrahima ibn Jakuba o handlu niewolnikami (Slaven-sklaven) w średnioweicznej Polsce (Xw.). Ilu niewolników można było kuoic za dirhama?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: